• SUPER EKO ŠKOLA
        (projekt ACC03P23)

        • {#1508} 1
        • {#1508} 2
        • {#1508} 3
        • {#1508} 4
        •             Projekt SUPER EKO ŠKOLA získal grant z Nórska v sume 47.000 €. Projekt je spolufinancovaný v sume 15% zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je výchova k ekologickému správaniu sa všetkých zainteresovaných, ako aj k zútulneniu interiéru a exteriéru školy prírodnými a vzdelávacími prvkami. Realizácia a aktivity sú rozvrhnuté na 24 mesiacov.

           

                      Ministerstvo životného prostredia SR je správca programu SK-Klíma "Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy, financovaného Nórskeho finančného mechanizmu v programovom období 2014-2021.  Na výzvu MŽP SR ACC03 sa prihlásilo 123 základných, stredných a spojených škôl z celého Slovenska.  28 návrhov projektov bolo úspešných . K nim patrí aj naša ZŠ Bieloruská v Podunajských Biskupiciach. Nemalý podiel na úspechu má aj intenzívna spolupráca s rodičmi.

           

          Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.

           

                          Nórske granty predstavujú príspevok Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Nórsko prostredníctvom Nórskych grantov prispieva k znižovaniu ekonomických a spoločenských rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí. Nórsko úzko spolupracuje s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Spoločne s inými donormi poskytlo Nórsko postupne v rokoch 1994 až 2014 prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Nórske granty sú financované výlučne Nórskom a sú dostupné v krajinách, ktoré sa pripojili k EÚ po roku 2003. Na obdobie 2014 – 2021 dosahujú Nórske granty 1,25 miliardy eur.

           

          Prioritami tohto obdobia sú:

          #1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť

          #2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby

          #3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo

          #4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva

          #5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

          Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

           

           

          Ďalšie informácie:

           

          Význam projektu EKO ŠKOLA.

          Naša škola má vyše 45 rokov. Za toto obdobie sa veľmi málo investovalo do zveľaďovania prostredia a inovácií. Prostredie, ktoré bolo kedysi pilierom zdravého rozvoja a budovania hodnôt, dnes často bojuje so základnými existenčnými problémami. Preto sme uvítali možnosť zveľadiť naše okolie a vytvoriť nové, kreatívne prostredie, v ktorom budú deti radi tráviť svoj študijný i voľný čas.

          Učiteľský zbor sa za posledné roky veľmi omladil, čo u nás vytvára priestor na posun vpred: nové vízie, odhodlanie a prístupy k vzdelávaniu. I na tento dôležitý krok však potrebujeme investície a podporu.

           

          Naši pedagógovia pracujú na projekte SUPER EKO ŠKOLA.

          V rámci tohto projektu chceme zlepšovať školské prostredie i výučbový proces. Hlavnou témou je samozrejme aj u nás ekológia. Environmentálne otázky snažíme prierezovo zaraďovať do výučby, chceme v škole vytvoriť prostredie, ktoré bude deti systematicky viesť k vytváraniu správnych návykov a naučí ich vnímať zmeny klímy, dôsledky nášho správania voči Zemi a začali zmenu od seba.

          Druhým krokom bude orientovať zmenu nášho myslenia a správania aj na svoje okolie a zdieľanie získaných správnych postojov a návykov.

           

          Hlavné činnosti projektu SUPER EKO ŠKOLA podporené v rámci Programu SK-Klíma:

                      Spolupracujúci pedagógovia aktualizujú výučbové osnov tak, aby boli založené na aktivizujúcich metódach vzdelávania. Očakávaným výsledkom je podnietiť v deťoch budovanie vlastných názorov, zodpovednosti za vlastné činy, zmenu v zmýšľaní - dobrovoľnú skromnosť, kritické myslenie, myslenie v súvislostiach, získavanie praktických skúseností, smerovania k občianskemu aktivizmu, k úcte k životu, rešpektovanie názorov druhýchadaptability na meniace sa životné a spoločenské podmienky. 

           

          Vytvorenie eko-kreatívneho priestoru

                      Chceme vytvoriť niekoľko ekopedagogických oblastí, ktoré budú intuitívne viesť deti k starostlivosti o prírodu a prirodzene ekologickému správaniu. Všetky sekcie nás budú motivovať skúmať, diskutovať, prakticky získavať informácie, vyhodnocovať, hľadať riešenia, implementovať ich do praktického života, monitorovať i hodnotiť.

          • Výučbový altánok s pocitovým chodníkom, poznávacou záhradkou.
          • Edukatívna preliezka.
          • Zelené plochy v interiéri školy (zelené obrazy, kvety)